Jump to content

Šťastlivci a smolaři

Je to naše vnitřní nastavení, co vytváří naše vnější okolnosti

Wiseman zkoumal lidi, kteří sami sebe označují jako šťastlivce nebo smolaře. Podnikl s oběma skupinami experiment podobný testu pozornosti nazvanému "moonwalking bear" který je k vidění na You Tube ( http://www.youtube.com/watch?´v=Ahg6qcgoay4)

Bílé a černé družstvo v něm hraje s míčem a Vaším úkolem je spočítat, kolikrát bílé mužstvo míč chytí.

Soustředíte se tedy plně na bílé a poslušně počítáte úspěšné pokusy. Když se komentátor na závěr zeptá, jestli jste viděli medvěda, který protančil přes hrací pole, pravděpodobně upadnete do rozpakú. "Medvěda, jakého medvěda?!"

Mezi hráči skutečne protančil člověk oblečený do kostýmu hnědého medvěda, kterého však mnoho lidí přehlédne. Jak to? Ve Vesmíru si žádného medvěda neobjednali a tak ho jejich smysly odfiltrovaly...

Nebo jinak řečena, tolik se soustředili na počítání, protože nechtěli udělat chybu, že se medvěd ocitl mimo dosah jejich vnímání.

Se šťastlivci a smolaři to bylo podobné. Obě skupiny dostaly za úkol sečíst fotografie na novinové stránce, v jejímž středu trůnil obrovský inzerát s textem: "Řekněte vedoucímu pokusu, že jste viděli tento inzerát a vyhrajete 1000 liber."

Skoro všichni šťastlivci inzerát zahlédli, a získali tak peníze. Smolaři se tak stresovali, aby dobře spočítali fotografie, že ho přehlédli.

Je to báječný doklad toho, jak naše vnitřní nastavení vytváří vnější okolnosti: ve stresu, hněvu, pod tlakem, s nízkým sebevědomím a podobně snadno přehlédneme životní příležitosti. Naše intuice a vnitřní vedení se ocitnou v postavení mimo hru - přehluší je stres. Místo abychom získali to, co si přejeme, se někde zasekneme.

Kdo naopak přistupuje k životu uvolněně (jako třeba ten kdo se vnímá jako dítě štěstěny), má smysly otevřené novým přáíležitostem a jeho intuice a vnitřní vedení fungují jedna báseň.

"Svobodná vůle člověka netvkví v jednání, protože to vede vždy k podobným výsledkům v závislosti na jeho vnitřních dogmatech, přesvědčeních a charakterových zvláštnostech. Přesto má člověk svobodnou vůli. Ta špočívá v možnosti změnit tato vnitřní dogmata, přesvědčení a charakterové zvláštnosti, což následně automaticky změní i vnější život